Defekt enzymatyczny
Obiecałam Wam, że na blogu co jakiś czas będę poruszać bezpośrednio tematy dotyczące nas kobiet i naszego zdrowia. Dlatego dziś kolejne z ważnych zagadnień.
Defekt enzymatyczny – z terminem po raz pierwszy spotkałam się kilka miesięcy temu. O dziwo, podczas ciąży, kiedy to pochłaniałam wszystkie informacje związane ze zdrowiem moim i mojego dziecka, nie trafiłam na to pojęcie. To tylko dowodzi, że człowiek naprawdę uczy się przez całe życie.
A sprawa przecież bardzo ważna, bo dotyczy zarówno nas jak i rozwoju naszych maluszków.
Ci z Was, którzy o defekcie enzymatycznym słyszeli i „wiedzą z czym to się je” mogą sobie dzisiejszy wpis odpuścić (zachęcam jednak do pozostania i wypowiedzenia się w temacie). Koniecznie natomiast przeczytać muszą go Ci, którzy planują jeszcze powiększanie rodziny.
Czym jest defekt enzymatyczny i jak się go diagnozuje?
Jest to swego rodzaju uszkodzenie genetyczne zaburzające syntezę enzymów. Nie szafując terminami medycznymi, chodzi o to, że w pewnym stopniu niektórzy z nas są „upośledzeni”, przez co nasze organizmy nie działają jak należy i z pokarmów pochodzenia roślinnego czy zwierzęcego, nie pobieramy dostatecznej liczby substancji odżywczych, witamin i minerałów. Takie upośledzenie może doprowadzić do różnych innych, często groźnych chorób i powikłań. O ile w przypadku nas dorosłych efekty defektu są często opóźnione, o tyle dość szybko (niestety) mogą się przekonać o nim kobiety ciężarne. Defekt enzymatyczny jest bowiem skazą, która wywołuje u płodu m.in. wady cewy nerwowej poprzez niedostateczną przyswajalność kwasu foliowego. W takim przypadku nie ma znaczenia jak duże dawki kwasu przyjmuje kobieta oraz czy każdego dnia w pożywieniu dostarcza ogromną ilość folianów – ich wchłanianie do organizmu jest znikome i niewystarczające. Niestety z uwagi na kosztowność i skomplikowanie badań, diagnozuje się go trudno, a przy tym rzadko kiedy. Na wyniki trzeba czekać od 3 do 4 tygodni, a szacuje się, iż może występować nawet i u 50% kobiet w wieku rozrodczym.
Czym konkretnie to się objawia?
Na początku niedoborem folianów, który to z kolei wywołuje niedokrwistość. Pierwsze co przychodzi na myśl w takiej sytuacji, to suplementacja żelazem. A przecież u dzieci i dorosłych foliany, wspólnie z witaminą B12 biorą udział w produkcji czerwonych krwinek, co zapobiega anemii. Typowe objawy anemii – osłabienie, zmęczenie, drażliwość, bóle głowy, zaburzenia rytmu serca- występują u osób z zaawansowaną postacią choroby. Prawidłowe krwinki żyją 120 dni i często podczas badania nie ujawnia się, że w naszym organizmie zaczyna się dziać coś niepokojącego. Niedokrwistość na tle niedoboru folacyny najczęściej występuje u kobiet ciężarnych.
Wg naszych polskich norm zalecane spożycie folianów dla osób dorosłych wynosi od 280 do 340 µg dziennie. Liczba ta różni się w zależności od płci, wieku i aktywności fizycznej.
Wzrasta ono w stanach szybkiego namnażania się komórek, a więc zwłaszcza w początkowym okresie ciąży. Zwiększone zapotrzebowanie wiąże się z wzrostem macicy i sutków, płodu i łożyska. Niedobór w przypadku kobiet ciężarnych wiąże się również z innymi, równie niebezpiecznymi sytuacjami.
Niska zawartość folianów to przede wszystkim ryzyko wad cewy nerwowej u płodu. Wady te pojawiają się w pierwszych tygodniach ciąży, wtedy kiedy zwykle kobieta jeszcze nie ma pojęcia o tym, że nosi pod sercem maluszka. Dlatego tak bardzo, bardzo ważne jest by zadbać o odpowiedni ich poziom na długo przed. Mówi się, że zwykle jest to 3 miesiące. Osobiście jednak uważam, że suplementować się powinna każda kobieta w wieku rozrodczym. Często przecież to nie my decydujemy o tym, że dziecko pojawia się na świecie i sytuacja nas zaskakuje.
Inne problemy na jakie mogą napotkać ciężarne przedstawia rysunek.
Czy można jakoś temu zaradzić?
Na szczęście, pomimo braku odpowiedniej diagnostyki, możemy działać prewencyjnie. Wystarczy wspomóc organizm, dostarczając mu narzędzie, dzięki któremu poradzi sobie z przyswajaniem kwasu foliowego i tym samym dostarczy sobie odpowiedniej jego dawki. Takim narzędziem jest metafolina – substancja odżywcza, gotowa do bezpośredniego wykorzystania przez organizm. Dostarczając foliany pod postacią metafoliny, ułatwiamy mu ich przyswajanie i nie musimy się martwić ewentualnym defektem enzymatycznym. Szukając na półkach aptecznych gotowych preparatów z kwasem foliowym, warto zwrócić uwagę na Femibion, gdyż jako jedyny zawiera właśnie metafolinę.
*wpis powstał w ramach współpracy z marką Femibion
Dodaj komentarz
18 komentarzy do "Defekt enzymatyczny"
Aniu myślę podobnie, dlatego ogólnie nie przyjmuję suplementów, ale nie mówię też całkowite nie (w ciąży kwas foliowy, od jakiegoś czasu podczas kp preparat dla karmiących, ale to dlatego, że bardzo kiepsko mój organizm funkcjonował). Staram się dobrze odżywiać i dbam o dietę, ale czasem jest to po prostu trudne. Myślę, że sporo ludzi ma z tym problem i dużo prościej jest sięgnąć po suplement. Uważam, że nie ma co obwiniać producentów suplementów, bo ludzie sięgają po nie z własnego wyboru. A często z lenistwa.
Szczerze nie słyszałam o tym, choć z anemią walczę od lat. Preparaty z kwasem foliowych miałam radzone przez lekarza i dodatkowo kwas foliowy 5 mg, większa dawka, ale żaden z lekarzy mi o czymś takim nie mówił, a obleciałam ich wiele (szczególnie ginekologów)…Przy następnej wizycie w poradni popytam trochę o to…nowe informacje zawsze mnie ciekawią 🙂
Tez jestem ciekawa co na ten temat mógłby powiedzieć mój lekarz. Na pewno spytam przy okazji kolejnej wizyty 🙂
Twój blog już nie jest taki jak na początku…Niestety różnice czuć i widać bardzo wyraznie 🙁 Przykre.. – Marta
W blogosferze jest cała masa fajnych blogów. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.
A dla mnie Żanetko jest super! Jesteś naturalna, taka jak byłaś i nie gwiazdorzysz. Bloga uwielbiam czytać, a wpisy tego typu mi nie przeszkadzają, bo i tak zawsze znajdę coś dla siebie. I takie komentarze jak powyżej w żadnym razie nie bierz sobie do serca, bo jest to opinia jednostki, a masz całe grono wiernych czytelniczek.
Jula
Co do syntetycznych witamin mam mieszane uczucia, ale swojej diecie do końca nie ufam mimo sezonu na owoce i warzywa. Femibion dobrze mi się kojarzy, bo w dwóch poprzednich ciążach go łykałam 🙂 Teraz niestety znalazł konkurenta: ten sam skład, cena dwa razy niższa…
I też z metafoliną? 🙂
dokładnie:)
Podaj proszę nazwę tego preparatu. To niemożliwe, ponieważ żaden suplement poza femibionem nie ma w swoim składzie metafoliny.
Wiesz co?? Jestem mamą i naprawdę dużo czytałam, ale o czymś takim w życiu nie słyszałam
Ja nie jestem za suplementacją – w obu ciążach nie zażywałam nic (tylko ten kwas foliowy przez trzy miesiące), lekarz był zdania, że jeśli organizm czegoś potrzebuje, to się dopomina, jesli nie – szkoda się faszerować chemią:)
Bardzo spodobał mi się wasz bolg jest naprawdę ciekawy zaczełam czytać 3 dni temu i nie mogę przestać 🙂 chciałabym się zapytać czy z rzeczy po mały są rozmiary 12 -18 wypadające troszkę większe mam synka nosi rozmiar 12-18 jednak są mu troszkę małe niektóre z ubrań kupiłabym wszystkie spodenki wystawione przez ciebie pozdrawiam i całuję Patrycja z Marcelekiem
Spodnie z hm, Kappahla wpadają na większe. Te z Zary są rozmiarowo tak samo.
Przepraszam dałam komentarz nie w tym miejscu co powinnam :-{ Patrycja